3 Temmuz 2013 Çarşamba

KIZILAY-GÜVENPARK DOLMUŞ DURAKLARIMIZ İŞGAL ALTINDA, MİLLET PERİŞAN

ODTÜ-100.YIL AZAPHANE DURAKLARI
Mustafa Nevruz SINACI
            Eğer 29 Haziran 2013 Cumartesi günü saat: 10.00 – 11.30 arası; Görünürde dört şeritli Ankara, Balgat Ziyabey Caddesi inadına tıkalı, kenar şeritleri “devlet, hükümet, vilâyet, polis, belediye, kaymakamlık ve mahalle muhtarlarına meydan okuma, açık eşkıyalık ve yol kesme” anlamında işgal edilmiş olmasaydı, belki de bu makale yazılmayacaktı…
            Cehennem sıcağında tıklım, tıklım bir minibüs düşünün. Şehrin ana artelinde, merkezi veya büyük çarşı geçişlerinde değil, sıradan bir mahallesinde cadde tıkalı. Trafik normal, akış rutin, tek sorun: Her iki taraf kaldırım bitişiklerindeki şerit işgali! Bütün dünyada geçerli hak, hukuk kavramları, evrensel trafik kurallarına göre kaldırımlar halka, cadde ve sokak içleri ise araç geçişlerine aittir. Peki, Ankara ve Türkiye Cumhuriyet devletinde neden değil?..        
            Türkiye Cumhuriyetinde aşiretten devlete geçiş süreci henüz tamamlanmadı mı?
Yoksa tamamlandı da, şimdi tekrar aşiret, derebeylik ve faşistlik mi hortladı?..
Pazaryerine geldiğimizde, tıkanan ve geçit vermeyen yoldan mütevellit, belki devlet belki de (işe yaramadığını sonradan öğrendiğimiz) dernek adına utanan Şoför; “Arkadaşlar, Milli Kütüphane’ye kadar inen yoksa şuradan dönelim, ya da burada çakılıp kalacağız” dedi.
Birkaç yolcu itiraz edince, başkası sordu: Nerede inecektiniz?, Cevap: İlerde Lisede.
Yolculardan biri öfkelendi ve; “Kardeşim Liseye en fazla otuz metre var. Allah aşkına inin şurada, otuz metre yürüyün. Bizde şu cehennemi sıcakta, “ana caddeye araç park edecek kadar şerefsiz, adi insanlık düşmanları yüzünden” yollarda sürünmekten kurtulalım.”
İlerde Lisede inecek var diyenlerden ses yok. İstiflerini bozmadan oturuyorlar.
Dolmuş yerinde sabit. Fakat son konuşan vatandaş, onurlu ve sorumlu bir tartışmayı tetikledi. Önce polisin neden? niçin? park yasağını ihlâl ve ana caddeyi gasp suçu işleyenleri men ve takip etmediği, cezalandırmadığı; İnsan Hakları, Adalet, Hak-Hukuk ve Demokrasinin mutlak gereği olduğu halde, trafikte düzeni sağlamaktan aciz kalındığı, zorunlu, yasal görevin niçin yapılmadığı, halkın çektiği eziyet, ıstırap ve zulme seyirci kalmasının nedeni sorgulandı.
Bu arada dolmuş Balgat Polis Karakolunu geçmiş ve Lisenin yanına gelmişti.
İkisi bay biri bayan 3 kişi indi. Uzun süredir güneşte beklediği anlaşılan bir kişi bindi.
Bu arada ODTÜ öğrencisi bir genç konuşmaya başladı:
“Biz, ODTÜ öğrencileri olarak bu yolu kullanmayız. Eskişehir yolu üzerinden okula gidip geliriz. Fakat ben Çetin Emeçte oturduğum için bu güzergâhın müdavimiyim. Ancak, arkadaşın ifade ettiği sorunlardan çok daha büyük, derin, acil ve müzmin sorunlarımız da var. Örneğin bu Cadde sadece şimdilerde değil, tam iki buçuk yıldır böyle. Ankara Valiliği büyük Şehir Belediyesi ve Emniyet Müdürlüğü dâhil, binlerce şikâyet dilekçesi verildiği halde kimse Ziyabey Caddesi ile ilgilenmedi. Hukuki duyarlık ve insani sorumluluk sağlanamadı, bu arada leş kargaları, lokantacılar mafyası, saldırgan ayakçı ve kabadayılar caddeyi işgal ve istilâ etti.
Anlaşılan o ki, ya hükümet bunlara güç yetiremiyor yada iktidar kötülerden yana..
AZAPHANE DURAĞI:
Dolmuş kağnı hızıyla ilerliyor, genç öğrenci ise, dikkat kesilen yolculara hitabını şöyle sürdürüyordu: “Siz Azaphane deresi neresidir bilir misiniz?” (Evet, evet seslerinden bilenlerin olduğu anlaşıldı) Genç devamla: Şimdi iyi kötü dolmuşa bindik. Artık alıştığımız gibi sorunlu bir yolculuktan sonra Kızılay’a varacağız. Ama nerede inebileceğimiz belli mi, şansımız varsa aşağıda veya yukarıda bir yerlerde!.. Ya akşam veya gün içinde eve dönerken ne olacak?..”
ODTÜ ve 100.Yıl durakları 35 gündür “Polis İşgali” altında!..
“Dönerken bu kadar şanslı olmayacağız. Çünkü: ODTÜ, 100.Yıl, Balgat, Çiğdem ve Çukurambar dolmuş kalkış durakları bir aydır kapalı. Aslında kapalı değil, Polis gasp-ı, işgal ve kriz yönetimi denilen bir heyetin keyfi kullanımı altında. Bu duraktan ekmeğini kazanan yüzlerce şoför esnafının bitmez-tükenmez çilesi, gereksiz masraf, zarar-ziyan, kayıp ve israfı; Ekmeğini kazanmak uğruna yararlanan yüz binlerce Balgat, Çukurambar, 100. Yıl, Çiğdem sakini, yolcusu ve biz ODTÜ öğrencilerinin günahı ne?....” Sözün burasında Kızılay’a geldik..
*** ANAYURT (Ulusal) GAZETESİ, 
01 Temmuz 2013 Pazartesi ve 02 Temmuz 2013 Salı

1 yorum:

 1. LUCIFER WANTS YOU DRY

  Why does Satan want you to stay away from the the watery grave of baptism?

  1. Mark 16:16 He who has believed and has been baptized shall be saved; but he who has disbelieved shall be condemned.

  Lucifer wants you dry so you cannot be saved.

  2. Acts 8:39 When they came up out of the water, the Spirit of the Lord snatched Philip away; and the eunuch no longer saw him, but went on his way rejoicing.

  Beelzebub wants you dry to prevent you from rejoicing.

  3. Acts 22:16 Now why do you delay? Get up and be baptized, and wash away your sins, calling on His name.

  The Devil wants you dry so your sins will not be washed away.

  4. Galatians 3:27 For all of you who were baptized into Christ have clothed yourselves with Christ.

  The prince of darkness wants you dry so you will not be clothed with Christ.

  5. Acts 2:41,47 So then, those who had received his word were baptized; and that day there were added about three thousand souls. 47 ...And the Lord was adding to their number day by day those who were being saved.

  Satan wants you dry because he does not want you saved and subsequently added to the Lord's church.

  6. Romans 6:4 Therefore we have been buried with Him through baptism into death, so that as Christ was raised from the dead through the glory of the Father, so we too might walk in newness of life.


  The prince of devils wants you dry to keep you from walking in a new life with Christ.

  7. Romans 6:6 knowing this, that our old self was crucified with Him, in order that our body of sin might be done away with, so that we would no longer be slaves to sin;

  Lucifer wants you dry so you will remain a slave to sin.

  8. Romans 6:11 Even so consider yourselves to be dead to sin, but alive to God in Christ Jesus.

  Beelzebub wants you dry so you cannot be alive to God in Christ Jesus.

  9. 1 Peter 3:21 Corresponding to that, baptism now saves you---not the removal of dirt from the flesh , but an appeal to God for a good conscience---through the resurrection of Jesus Christ.

  The prince of the devils wants you dry because he does not want you to be saved.

  10. Acts 2:38 Peter said to them, "Repent, and each of you be baptized in the name of Jesus Christ for the forgiveness of your sins; and you will receive the gift of the Holy Spirit.

  Lucifer wants you dry because he does not want you to have your sins forgiven nor does he want you to receive indwelling gift of the Holy Spirit.

  11. Colossians 2:12-13 ..buried with Him in baptism...13 When you were dead in your transgressions and the uncircumcision of your flesh, He made you alive together with Him, having forgiven us all our transgressions.

  Beelzebub wants you dry because he does not want your transgressions forgiven.

  12. Titus 3:5 He saved us, not on the basis of deeds which we have dine in righteousness, but according to His mercy, by thewashing of regeneration and renewing by the Holy Spirit,

  The Devil want you dry so will remain unsaved.

  13. John 3:5 Jesus answered, "Truly, truly, I say to you, unless one is born of water and the Spirit he cannot enter into the kingdom of God.

  The prince of darkness wants you dry in order to keep you from entering the kingdom of God.

  14. Ephesians 5:25-27 ...Christ also loved the church and gave Himself up for her, 26 so that He might sanctify her , having cleansed her by the washing of water with the word, 27 that He might present to Himself the church in all her glory , having no spot or wrinkle or any such thing; but that she would be holy and blameless.

  Satan wants you dry because he does not want you sanctified, cleansed, nor holy and blameless.

  15. Revelation 20:15 And if anyone's name was not found written in the book of life, he was thrown into the lake of fire.

  Lucifer wants you dry because he does not want your name written in the Lamb's book of life.He want you to be thrown into the lake of fire.


  YOU ARE INVITED TO FOLLOW MY BLOG. http://steve-finnell.blogspot.com

  YanıtlaSil